Záhradné stoly a stoličky: Praktické tipy a rady

Prichádza obdobie ako stvorené na to, aby ste čo najviac času trávili v záhrade, na terase či balkóne. Vyhrievame sa na slnku a relaxujeme v pohodlnom kresle, na stolíku vedľa je pohár s chladeným nápojom.

Aj ten najjednoduchší stôl so záhradnými stoličkami môže byť skvelým miestom na stretnutie s rodinou či priateľmi. Stačí si hneď vedľa zapáliť gril a pripraviť chutné pokrmy. Pri prehliadaní dostupnej ponuky tohto typu produktov je potrebné vziať do úvahy niekoľko otázok, aby ste si vybrali optimálnu zostavu záhradného nábytku, ktorá výrazne obohatí existujúce usporiadanie a sama o sebe sa stane tým najlepším stimulom pre relax vonku.

V skutočnosti, žiadny z materiálov používaných na výrobu záhradného nábytku nevydrží večne. Tu sú najzaujímavejšie návrhy na stoly a stoličky podľa typu materiálu.


Drevené stoly a stoličky

Záhradné stoly a stoličky z dreva sú populárne pre svoj prírodný vzhľad a trvácnu konštrukciu. Drevo je tradičný materiál, ktorý sa používa na výrobu záhradného nábytku a existuje mnoho druhov dreva, ktoré sa môžu použiť. Medzi najbežnejšie druhy patria teak, mahagón, jedľa, dub a mnoho ďalších.

Drevený nábytok je lacnejší ako kovový a hliníkový. Drevo je teplé a príjemné na dotyk, takže stoličky a kreslá môžete používať bez vankúšov a podložiek. Bohužiaľ je však menej odolný ako kov alebo hliník. Len nábytok z najdrahšieho exotického dreva (teak, eukalyptus, meranti) nevyžaduje údržbu a jeseň a zimu prežije vonku bez ujmy. Nábytok vyrobený z našich pôvodných drevín (borovica, smrek, dub, hrab, buk, topoľ, jelša, akát) je potrebné chrániť nielen pred vlhkosťou a chladom, ale aj pred príliš vysokými teplotami, pretože spôsobujú vysýchanie. Po sezóne sa stoličky a stôl umyjú a vysušia, aby ich nenapadla pleseň. Výrobcovia neodporúčajú umývať drevený nábytok automatickou umývačkou, pretože tlaková voda môže spôsobiť mikropoškodenie. Na čistenie je najlepšie použiť špongiu namočenú v jemnomčistiacom prostriedku. 

Plastové stoly a stoličky

Cenovo najvýhodnejšie je zakúpiť si plastové stoly a stoličkySú ľahké, vodeodolné a nie je potrebné ich impregnovať . Ich nevýhodou však je, že môžu ľahko prasknúť, poškriabať, zmatniť a ak nie sú biele, môžu sa aj odfarbiť. Umývame ich tlakovým čističom alebo špongiou a vodou so saponátmi. Existujú aj prípravky na čistenie a renováciu plastu, napríklad lesklé vosky s UV filtrom, ktoré chránia pred zafarbením.

Pri výbere záhradného nábytku by sme mali brať do úvahy nielen jeho vzhľad a cenu, ale aj jeho rozmery. Nezabúdajme, že na konci letnej sezóny musíme tie drevené alebo prútené schovať, teda nájsť im miesto v garáži, pivnici alebo na povale.

  

 

Pletené stoly a stoličky

Po mnoho rokov je ratanový záhradný nýbytok v móde. Výhodou tohto materiálu je ľahkosť a prirodzený vzhľad, no treba ho chrániť pred vlhkosťou. Môže byť vyrobený z prútia, bambusu alebo ratanu. Výrobky z prútia, ratanu či bambusu natreté vodeodolným lakom alebo napustené špeciálnym olejom treba každých pár rokov osviežiť rovnakým prípravkom, aby nepopraskali, a po sezóne ich umyť vodou s jemným saponátom. Výrobcovia odporúčajú čistiť nelakovaný nábytok vodou a octom alebo sódou bikarbónou, ktoré chránia pred zamatovaním a zošednutím. 

Súčasťou predaja je aj nábytok zo syntetických vlákien, ktoré majú imitovať prútie a ratan: hularo, raucord, viro, sanlux, technorattan alebo polyrattan. Majú väčšinu výhod prírodných surovín, ktoré sa podobajú vzhľadu a zároveň nemajú svoje nevýhody. V prvom rade sú ľahké a ich čistenie je veľmi jednoduché – zvládnete to tlakovým čističom alebo špongiou namočenou vo vode so saponátom, napríklad mydlom. Nábytok zo syntetických vlákien je odolný voči vlhkosti, ale bohužiaľ nie mrazu, preto by ste ho v zime nemali nechávať vonku. 

 

 

 

 

 

 

 

Po sezóne treba záhradné stoly a stoličky zakryť alebo uložiť pod strechu. Vystavenie mrazu a vlhkosti skracuje ich životnosť a rýchlo strácajú atraktívny vzhľad. Pred zimou je dobré nábytok umyť a skontrolovať jeho technický stav - dotiahnuť skrutky, opraviť praskliny, prípadne natrieť. Aby ste v záhrade vytvorili jedinečné a priateľské podmienky pre relaxáciu, nemusíte míňať veľa peňazí.


Ak sa vám náš článok páčil a zaujímajú vás aj ďalšie rady, typy, nápady a inšpirácie na tému domov a záhrada, sledujte nás na www.kamenik.sk/blogy-miroslav-kamenik/. Tešíme sa na vašu ďalšiu návštevu a prajeme vám pohodlné čítanie. Tím Kameník.

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz